Γούστης Στυλιανός

Σύντομο ιστορικό Κρίκετ

Το κρίκετ εμφανίζεται ιστορικά στην Ελλάδα για πρώτη φορά στην Κέρκυρα, η οποία βρισκόταν υπό αγγλική κατοχή, στις 23 Απριλίου 1823 με ένα παιχνίδι ανάμεσα στους αξιωματικούς του Βρετανικού Ναυτικού. Από τη στιγμή αυτή και μετά χρειάστηκαν μόνο 12 χρόνια στους κερκυραίους για να μάθουν το παιχνίδι .
Το 1997 ιδρύθηκε η Ελληνική Ομοσπονδία Κρίκετ (ΕΛ.Ο.Κ.) η οποία με ειδικό νομοθετικό βούλευμα έχει σαν έδρα την Κέρκυρα. Κάθ? όλη τη διάρκεια του έτους διοργανώνονται Πανελλήνια πρωταθλήματα όλων των κατηγοριών  και τουρνουά διεθνούς εμβέλειας όπως το Διεθνές Σχολικό Τουρνουά με την συμμετοχή σχολικών ακαδημιών από όλο τον κόσμο , το Παγκόσμιο Τουρνουά Απόδημου Ελληνισμού «ΝΑΥΣΙΚΑ» με τη συμμετοχή Ομογενών από την Αυστραλία, τη Ν. Αφρική, την Μ. Βρετανία  και την Κύπρο αλλά και το παραδοσιακό Φεστιβάλ Κρίκετ προσελκύοντας ντόπιους και τουρίστες στο Λιστόν όπου πίνουν τον καφέ τους παρακολουθώντας τους αγώνες που διεξάγονται στην Κάτω Πλατεία, ίσως το ωραιότερο γήπεδο κρίκετ στο κόσμο.