ΓΕΩΠΟΝΙΑΣ

Ειδικότητες

ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΑΣ & ΕΛΕΓΧΟΥ ΤΡΟΦΙΜΩΝ

ΕΡΓΩΝ ΤΟΠΙΟΥ & ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝΤΟΣ

Ο τομέας έχει σκοπό να εκπαιδεύσει τους μαθητές/τριες στην αντιμετώπιση και επίλυση προβλημάτων στη γεωργική παραγωγή, στην επεξεργασία και ποιότητα των τροφίμων καθώς και στην αρχιτεκτονική παρέμβαση για τη διαμόρφωση του φυσικού τοπίου και περιβάλλοντος. Επίσης τους εκπαιδεύει για να γίνουν επιτυχημένα στελέχη για την ανάπτυξη του αγροτουρισμού.

Αντικείμενο του αγροτουρισμού είναι η βελτίωση των συνθηκών ζωής των κατοίκων, των λιγότερο αναπτυγμένων οικονομικά περιοχών καθώς και η διατήρηση παραδοσιακών τεχνών, εθίμων και προϊόντων. Οι γνώσεις θεωρητικές και πρακτικές που παρέχει ο τομέας αυτός προσαρμόζονται συνεχώς στις επιταγές των νέων τεχνολογικών εξελίξεων ώστε οι μαθητές/τριες να πάρουν όλα τα εφόδια για μια επιτυχημένη επαγγελματική σταδιοδρομία.

Ο πτυχιούχος της ειδικότητας μπορεί να εργαστεί

• σαν τεχνίτης φυτοτεχνιών επιχειρήσεων σε κλειστούς χώρους όπως γραφείο, κατάστημα καθώς και σε θερμοκήπιο ή στην ύπαιθρο.
  • σαν στέλεχος φυτοτεχνιών μονάδων σε όλο το φάσμα της φυτικής παραγωγής ή διαμόρφωσης αισθητικών χώρων πρασίνου.
  • σε παραγωγή ή εμπορία πιστοποιημένου αναπαραγωγικού υλικού
  • σε επίβλεψη ή εκτέλεση έργων αρχιτεκτονικής τοπίου
  • σε επίβλεψη ή εκτέλεση σε ψεκασμούς για την καταπολέμηση φυτονόσων
  • σε Οργανισμούς Τοπικής Αυτοδιοίκησης σαν υπεύθυνος ανάπτυξης ή συντήρησης πάρκων και δεντροστοιχίων.